Jdi na obsah Jdi na menu

Kolejiště

Já sám momentálně žádné vlastní kolejiště nemám, protože pro mé megalomanské plány zatím není v paneláku prostor, ale vedl jsem kdysi kroužek železničních modelářů, kde kluci ve věku 6 až 14 let pod mým vedením postavili velké kolejiště, které bylo dlouhou dobu velkým lákadlem pro veřejnost. Dost často jsme ho pro veřejnost zpřístupňovali a návštěvníků se sešlo vždy hodně. Nebylo to nic profesionálního, ale když vezmete v potaz věk těch kluků a to co vytvořili, tak si myslím, že si zasloužili pochvalu.

Na kolejišti byly 4 oddělené elektrické okruhy - dvoukolejná trať a dvě vedlejší se stoupáním do 25 cm. Byla tu dvě nádraží, 11 mostů, 3 tunely z nichž nejdelší měřil skoro 5 metrů, víc než 1 400 stromků, spousta staveb, přejezdy, elektricky ovládané výhybky a návěstidla, autoblok, rybník, hrad a spousta jiných drobností, které celé kolejiště dokreslovali. Celé kolejiště se stavělo 4 roky a během té doby kroužkem prošlo dost dětí, ale nakonec se nám udělala parta těch, kteří na kolejišti odvedli hodně práce a byli velice šikovní. Kroužek měl i své vlastní webové stránky s nemalou návštěvností.

Bohužel - po  deseti letech působení v této příspěvkové organizaci jsem se pro neshody s vedením rozhodl odejít. Počítal jsem, že nový vedoucí kroužku bude dál pokračovat a kolejiště se rozšíří/projekt na rozšíření jsem měl připraven/, ale místo toho se kolejiště prakticky sešrotovalo. Nechápu proč kolejiště neprodali aspoň jako celek. Vždyť se dalo rozložit na 9 kusů a přestěhovat a co vím, tak kupci byli a nabízeli nemalou částku - celkové náklady na materiál byly přes 200 000 Kč,-  ikdyž byl pořád nedostatek peněz, jak jsem často slýchával, neváhali je takhle promrhat. Navíc do kolejiště jsem ze svých prostředků zainvestoval materiál skoro za 15 000 Kč, stránky jsem financoval ze svého a co se týče vozidel, jezdili na kolejišti v drtivé většině vozidla z mé sbírky, což samozřejmě také vyžadovalo nějakou údržbu, kterou jsem musel uhradit. Na tohle všechno se pak jaksi zapomělo. Kolejiště bylo během krátké doby zničeno a z velké části vyhozeno do popelnic. Nechápu jak chtějí děti vychovávat k tomu, aby měli úctu k něčemu, co druhý vytvoří, když sami takhle zničili 4 roky práce samotných dětí. 

I tak se zachovalo hodně fotek/ikdyž ne moc kvalitních/ takže Vám na těchto stránkách můžu ukázat, jak kolejiště vypadalo. Na úvodní stránce najdete navíc rubriku ,,Video,, kde z tohoto kolejiště můžete shlédnout asi patnáctiminutové video. V dalších částech najdete i pár fotek z toho, co kluci na kroužku vyráběli

 

Fotogalerie kolejiště

Datum: 12. 6. 2011
Fotografií: 220
Složek: 0
Komentářů: 20

Stavba kolejiště

Datum: 12. 6. 2011
Fotografií: 37
Složek: 0
Komentářů: 5

Stavba Muvky

Datum: 17. 6. 2011
Fotografií: 19
Složek: 0
Komentářů: 0

Veřejné jízdy

Datum: 12. 6. 2011
Fotografií: 18
Složek: 0
Komentářů: 0

Výseč krajiny

Datum: 12. 6. 2011
Fotografií: 31
Složek: 0
Komentářů: 4